Wokół zamkowego wzgórza, czyli Będzin dla miłośników historycznych tajemnic

Dla miłośników historii, staje się Będzin wyjątkowym kierunkiem wycieczki. W mieście tym nudzić się nie można, a jego zabytki i atrakcje mogą oczarować każdego. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, a chcą zobaczyć to, co na terenie Będzina najcenniejsze, koniecznie powinni zwiedzanie miasta zacząć od wizyty na Zamkowym Wzgórzu. Jakie obiekty mogą tu przyciągnąć uwagę zwiedzających?

Zamkowe Wzgórze – wyjątkowy punkt na mapie Będzina

Zamkowe Wzgórze jest wyjątkowym punktem nie tylko na mapie Będzina, ale i całego Zagłębia Dąbrowskiego. To tu, pod koniec epoki brązu, powstała pierwsza osada na terenie dzisiejszego Będzina. Na wzgórzu tym powstał również obronny zamek, który dziś jest jednym z najważniejszych zabytków Zagłębia Dąbrowskiego. A samo wzgórze? Stało się miejscem rekreacji i wypoczynku, a wyznaczone na jego terenie ścieżki spacerowe pozwalają cieszyć się spacerem i lekcją historii jednocześnie.

Zamek i jego dzieje

Najważniejszym obiektem na będzińskim Wzgórzu Zamkowym jest… zamek. Wzniesiony w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w czasach króla Kazimierza Wielkiego, był jednym z ważniejszych punktów w systemie obronnym zachodniej granicy Polski. Rozbudowany w kolejnych wiekach, konsekwentnie odnawiany, przetrwał do naszych czasów. Po II wojnie światowej zamek ten został zaadaptowany na potrzeby muzealne. Dziś znany jest jako siedziba Muzeum Zagłębia, która może się pochwalić wspaniałą kolekcją dawnej broni oraz interesującą ekspozycją, która ma nam przybliżać i dzieje Będzina, i historię tutejszego zamku.

Cmentarz żydowski

U stóp Wzgórza Zamkowego w początkach XIX wieku powstał cmentarz żydowski. Do dziś na jego terenie ujrzeć można kilkaset macew, które zachwycają ciekawą symboliką oraz pięknym wykonaniem. To wyjątkowe pamiątki po będzińskiej społeczności żydowskiej, która aż do czasów II wojny światowej odgrywała w tym mieście bardzo ważną rolę. O będzińskich Żydach przypomina też symboliczny pomnik, ustawiony z drugiej strony zamkowego wzgórza. Przypomina on o synagodze, która stała tu do 1939 roku.

Kościół Świętej Trójcy

Sąsiadujący z zamkiem kościół to kolejny obiekt, który w panoramie Będzina i Wzgórza Zamkowego zajmuje miejsce wyjątkowe. Choć obecną formę kościół ten zyskał dzięki pracom wykonywanym tu konsekwentnie od XVII stulecia, choć jest dziś typowym przykładem architektury barokowej, warto pamiętać o jego średniowiecznych korzeniach. I ta świątynia pamięta czasy Kazimierza Wielkiego, z woli którego istniejący w tym miejscu kościół drewniany został przemieniony w świątynię murowaną, wzbogaconą o elementy typowe dla architektury obronnej.

Będzińskie podziemia

Wzgórze Zamkowe w Będzinie może się też pochwalić ciekawą pamiątką z czasów II wojny światowej. Pamiątką tą są podziemia, w których powstaje ekspozycja muzealna. Co wiemy na temat tej atrakcji? Wiadomo, że podziemia te powstały pod koniec II wojny światowej, kiedy zajęty przez Niemców Będzin stał się miastem szczególnie narażonym na naloty.

Wzgórze Zamkowe w Będzinie to ciekawy punkt w programie każdej wycieczki, która ma pomagać nam w poznawaniu tajemnic tego miasta i jego przeszłości. To miejsce wyjątkowe, które z pewnością warto poznać lepiej. Tajemnicze podziemia, wspaniały zamek oraz inne atrakcje, dzięki którym w tym miejscu każdy z nas może w miły i pożyteczny sposób spędzić czas – oto powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.