Najciekawsze polskie muzea. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Choć jego oficjalna nazwa to Państwowe Muzeum im. Przypkowskich, większość z nas zna je jako Muzeum Zegarów. Bez względu na to, jakiej nazwy będziemy używać wobec tej placówki, jedno pozostanie niezmienne – jest to najważniejsza atrakcja turystyczna, jaką może się pochwalić Jędrzejów. Dlaczego właśnie to muzeum cieszy się tak wielką popularnością?

Przypkowscy – niezwykła rodzina i jej zasługi


Na popularność Muzeum Zegarów, którym obecnie może się pochwalić Jędrzejów, wpływa nazwisko patronów tej placówki. Są oni jednocześnie jej założycielami i opiekunami, dzięki czemu związki Przypkowskich ze słynną kolekcją wciąż są dość silne. Co warto wiedzieć na temat tej rodziny?
Wiadomo, że Przypkowscy herbu Radwan zaliczają się do rodów mogących się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Początkowo rodzina ta urzędowała na Mazowszu, jednak już w XIII stuleciu jej członkowie pojawiają się w rejonie Krakowa. W XVI wieku zasłynęli oni jako obrońcy arian, a Jan Przypkowski zasłynął jako ten, który zaczął zwalniać chłopów z pańszczyzny. W XVII wieku sławę zdobył inny przedstawiciel rodu Przypkowskich. Był to Samuel, który związał się z Radziwiłłami i polityką, a jednocześnie zdobywał sławę jako poeta i filozof. Józef Przypkowski to kolejna znana postać z tego rodu. Żył on w XVIII wieku, a do historii przeszedł jako profesor astronomii i matematyki na Uniwersytecie Krakowskim. Dla Jędrzejowa najważniejszą postacią z tego rodu okazał się jednak Feliks Przypkowski. To on pod koniec XIX wieku zaczął gromadzić zegary słoneczne i przyrządy astronomiczne, konsekwentnie powiększając swą kolekcję w kolejnych latach. Jego dzieło kontynuował jego syn Tadeusz, znany nie tylko jako historyk sztuki, ale i jako twórca zegarów słonecznych. To on w 1962 roku przekazał rodzinną kolekcję państwu, dając tym samym początek Państwowemu Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

W świecie niezwykłych zegarów


Dziś Jędrzejów jest bardzo chętnie odwiedzany przez tych, których interesują dawne zegary. Zgromadzona w tutejszym muzeum kolekcja ma wyjątkową wartość, a wchodzące w jej skład eksponaty są niezwykłymi zabytkami. Zwiedzający mogą tu zdobyć na temat tych zegarów, które powstawały od XV stulecia, oraz wszelkich innych przyrządów, które pozwalały na odmierzanie czasu. Ciekawą kolekcję tworzą tu klepsydry oraz zegary mechaniczne, choć największą uwagę przyciągają zegary słoneczne.

Nie tylko zegary…


Choć zegary uczyniły Jędrzejów ważnym celem turystycznych wypraw, nie tylko z nimi można się zetknąć w tutejszym muzeum. Wielką ciekawostką są tu również starodruki, w gronie których można spotkać wydania prac Kopernika z połowy XVI wieku oraz tomy, w których pojawiają się autografy tak znanych postaci, jak Heweliusz czy Kartezjusz. Ciekawą kolekcję tworzą tu również grafiki oraz przedmioty rzemiosła artystycznego. Znalazło się tu również miejsce dla eksponatów związanych z historią Jędrzejowa, dzięki czemu można tu nie tylko nacieszyć oczy wspaniałymi zabytkami, ale w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości miasta.

Muzeum Zegarów to wspaniała atrakcja turystyczna, dzięki której Jędrzejów stał się jednym z popularniejszych miast na terenie województwa świętokrzyskiego. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a imponująca kolekcja zegarów na każdym gości zrobić może ogromne wrażenie.

1 thought on “Najciekawsze polskie muzea. Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

  1. Wizyta w muzeum sprawia, że można się cofnąć do XIII wieku. Kapitalnie zorganizowane eksponaty.

Comments are closed.