Najbardziej kontrowersyjne książki w historii

Jest wiele książek, które otaczały kontrowersje, ze względu na ich treść, styl literacki i moralność społeczeństwa, wśród wielu innych czynników. Z tych powodów zostały skatalogowane jako najbardziej kontrowersyjne książki w historii. Oto 6 najbardziej kontrowersyjnych książek w historii.

O powstawaniu gatunków autorstwa Karola Darwina (1859)

Pomimo tego, że od jej wydania minęło już sporo czasu, książka ta nadal prezentuje teorie, które dla części społeczeństwa są kontrowersyjne. Dobór naturalny nie został ipso facto uznany za fakt naukowy, musiało upłynąć wiele lat, zanim na tę ideę zaczęto patrzeć przychylnie. Teoria Darwina została wykorzystana przez wielu ludzi do stworzenia własnych teorii podkreślających wyższość Europy, przynajmniej jako forma uzasadnienia dla imperializmu. Jednak sam Darwin skomentował, że jego teoria nie powinna mieć takiego zastosowania.

Przygody Hucka Finna Mark’a Twain’a (1884)

Książka jests dziś jedną z największych amerykańskich powieści w historii. Nie zawsze zajmowała tę pozycję, gdyż od momentu publikacji budziła kontrowersje. Wielu krytyków odrzuciło ją jako tandetę z powodu języka używanego przez Marka Twaina, a także z powodu satyry na społeczeństwo. Książka oczywiście nie straciła kontrowersji, mimo że zmienił się jej status. W 1990 roku była to jedna z książek, które zostały zakazane, a dziś jest wymieniana jako najlepsza.

Przebudzenie Kate Chopin (1899)

Autrka jest uznawana jako prekursorka feministycznej fikcji. Bohaterka wyśmiewa ograniczoną rolę kobiet w społeczeństwie. Atakuje różne punkty, w tym seksualność, kobiece pożądanie i szereg zagadnień rzadko poruszanych przez autorów. Choć wtedy był cenzurowana, dziś zbiera wszelkie pochwały. Wśród jej krytyków mówiło się nawet, że nie jest ona przeznaczona dla ludzi o uczciwej moralności.

Dżungla autorstwa Uptona Sinclaira (1906)

Jest to realistyczne i surowe przedstawienie zmagań Amerykanów z klasy robotniczej na początku XX wieku. Przemysł spożywczy często stosował nieuczciwe praktyki biznesowe, wykorzystując pracowników, zwykle słabo opłacanych i przepracowanych.

Chodziło o wywołanie oburzenia na warunki pracy robotników, choć zamieszki bardziej skupiały się na oburzeniu z powodu niehigienicznych warunków obchodzenia się z żywnością, takich jak sprzedaż mięsa z gruźlicą.

Ulisses – James Joyce (1922)

Uważana jest za jedną z najważniejszych powieści angielskich. W Stanach Zjednoczonych powieść Jamesa Joyce’a została ocenzurowana, ponieważ pojawiła się w niej aluzja do obscenicznego wątku.

Niektórych czytelników uraziła strona pokazująca postać masturbującą się. Książka została uznana za obsceniczną w procesie z 1921 roku. Każda wykryta kopia kończyła się przejęciem i spaleniem przez pocztę. Publikacja stała się możliwa w 1930 roku, po tym jak sprawa sądowa obaliła wcześniejszą decyzję i można było ją opublikować w Stanach Zjednoczonych.

Polecamy także poczytam.pl, gdzie znajdziesz więcej recenzji książek, rekomendacji i użytecznych materiałów.

Przeczytaj również