Będzińskie dzielnice i ich turystyczne walory: Grodziec

Tereny Zagłębia Dąbrowskiego mogą nas oczarować swym pięknem i bogactwem – szczególnie w chwili, gdy głównym celem naszej wycieczki stanie się Będzin. To miasto może się pochwalić cennymi zabytkami, które skupiają się w rejonie Wzgórza Zamkowego. Błędem jest jednak ignorowanie dzielnic Będzina, gdyż i one mogą nas oczarować. Gdzie warto się wybrać? Dla wielu miłośników historii, przyrody i ciekawych zabytków dzielnicą o ogromnych walorach turystycznych może się stać Grodziec. Co warto wiedzieć o tej części Będzina?

Grodziec w pigułce


Włączony w 1975 roku do Będzina Grodziec to ciekawa dzielnica, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Początkowo była to jedna z wsi wchodzących w skład księstwa siewierskiego, która należała do Norbertanek z Krakowa. Później Grodziec stał się samodzielną gminą, a w latach 50-tych i 60-tych XX wieku funkcjonował jako samodzielne miasto. Wiadomo, że Grodziec może się pochwalić długą, sięgającą połowy XIII wieku historią. O ciekawej historii tej części Będzina przypominają ciekawe zabytki, w gronie których nie brak i ciekawych przykładów architektury sakralnej, i interesujących zabytków techniki. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

Kościół św. Katarzyny


Znajdujący się w centrum Grodźca kościół parafialny św. Katarzyny to ciekawy zabytek, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Wiadomo, że kościół w Grodźcu istniał już w XIII wieku, gdyż z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o tutejszej parafii. Obecna forma tutejszego kościoła to efekt prac wykonanych w latach 20-tych XVIII wieku oraz rozbudowy, która trwała aż do lat 30-tych XX wieku. Wyposażenie, które znajduje się w tym kościele, pochodzi głownie z XVII i XVIII stulecia. Z pewnością warto tu zwrócić uwagę na późnobarokowy ołtarz główny oraz na malowidła ścienne, zdobiące wnętrze kościoła.

Góra Świętej Doroty


Kto w czasie wycieczki po terenie Będzina i jego dzielnic zajrzy do Grodźca, ten koniecznie powinien wybrać się na Górę Świętej Doroty. Miejsce, znane m. in. dzięki osadzie założonej tu w okresie kultury łużyckiej, przyciąga i ciekawym zabytkiem, i malowniczym pejzażem. Tu, na terenie objętym ochroną ze względu na walory krajobrazowe, znajduje się kolejny zabytek architektury sakralnej. To kościół św. Doroty, wzniesiony w latach 30-tych XVII stulecia. W latach 1638-1730 świątynia ta pełniła rolę kościoła parafialnego, potem – została nieco zapomniana. Dziś jest to ważny punkt na mapie Zagłębia Dąbrowskiego oraz cel licznych pielgrzymek i krajoznawczych wycieczek.

Grodziec i jego zabytki przemysłowe


Industrialny Grodziec ma wiele uroku, a tutejsze zabytki techniki mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. W tej grupie zabytków atrakcją najważniejszą jest Cementownia Grodziec, założona w połowie XIX wieku. Działała ona do 1979 roku i była jednym z najważniejszych zakładów tego typu w Europie. Kopalnia Węgla Kamiennego „Grodziec” to kolejny zabytek techniki, który przyciąga na teren tej dzielnicy miłośników postindustrialnych atrakcji. kopalnia ta działała od końca XIX wieku, a jej ostateczna likwidacja nastąpiła w 2001 roku. Od 1800 do 1948 roku działał też na terenie Grodźca browar parowy, którego pozostałości dziś przyciągają miłośników dawnych zakładów i fabryk.

Grodziec i jego turystyczne walory


Grodziec jest ciekawym celem niejednej wycieczki i dla piechurów, i dla miłośników przyrody. Obok słynnego obszaru chronionego krajobrazu, znanego jako Wzgórze św. Doroty, wielką atrakcją dla przyrodników jest tu Obszar Chronionego Krajobrazu „Las Grodziecki”, kuszą też pomnikowe drzewa, rosnące w parku otaczającym pałac Ciechanowskich. Osiedle robotnicze, ciekawa kolonia domków fińskich oraz wspominane już zabytki techniki – wszystko to sprawia, że Grodziec jest chętnie zwiedzaną dzielnicą Będzina. Grodziec jest też ważnym punktem w programie wycieczki dla tych, którzy wędrują tak znanymi trasami turystycznymi, jak Szlak Husarii Polskiej czy Szlak Świerklaniecki.

Grodziec to kuszący kierunek wycieczki dla każdego piechura oraz dla tych, którzy cenią sobie kontakt z ciekawymi zabytkami. Obiekty sakralne i industrialne, obszary kuszące przyrodniczym bogactwem i pięknym krajobrazem – oto powody, dla których warto odwiedzić tę będzińską dzielnicę i poznać jej atrakcje.