Będzińskie spotkania z historią. Dom Modlitwy Cukermana

Jest jednym z najciekawszych miejsc na współczesnej mapie miasta, a panująca tu atmosfera na każdym miłośniku kultury żydowskiej zrobi ogromne wrażenie. Tu można poznać inny Będzin – Będzin, którego już nie ma, a z którym wiąże się tak wiele wspomnień i historii. Dom Modlitwy Cukermana to cenny zabytek i unikalna atrakcja turystyczna, której podczas wizyty w Będzinie z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi.

Dom Modlitwy Cukermana znajduje się w jednej z zabytkowych kamienic w ścisłym centrum miasta. Historia tego miejsca zaczyna się w latach 20-tych XX wieku, kiedy to w domu Nuchima Cukermana zaczęto zakładać wiele instytucji żydowskich. Jedną z nich był właśnie dom modlitwy. Dom ten został urządzony na I i II piętrze kamienicy. Niższa kondygnacja została przemieniona w salę modlitw, w której gromadzili się mężczyźni, z kolie wyższe piętro służyło jako babiniec. W czasie II wojny światowej kamienica należąca do Cukermana została zajęta przez Niemców. Miejsce, w którym wcześniej gromadzili się pobożni Żydzi, przemienione zostało na czas wojny w magazyn. Po 1945 roku kamienice wyremontowano, a w urządzonych tu mieszkaniach pojawili się nowi lokatorzy. O mieszkających tu wcześniej Żydach zapomniano, podobnie zresztą jak i o mieszczącym się tu domu modlitwy. Sytuacja zmieniła się w 2005 roku, kiedy to Adam Szydłowski odkrył w jednym z mieszkań pozostałości malowideł. Dzięki pracom remontowym oraz powołaniu Fundacji Brama Cukermana możliwe stało się udostępnienie tego zabytku zwiedzającym oraz przemienienie go w niezwykłe miejsce spotkań. Tu sporo się dzieje, a liczne imprezy i wydarzenia kulturalne mają jeden cel – przypominać o będzińskich Żydach oraz promować wiedzę na temat ich wierzeń oraz tradycji.

Dom Modlitwy Cukermana to miejsce wyjątkowe z kilku względów. Tu wciąż można spotkać się z historią, tu można zdobyć wiele cennych informacji na temat będzińskich Żydów, ich kultury oraz historii. Dzięki fundacji, która opiekuje się tym zabytkiem, Będzin stał się dla turystów miejscem niezwykle ciekawym, a to przekłada się na coraz lepsze zagospodarowanie miasta.