Odkryj magię polskich miast: śladami historii przez Będzin

Jest jednym z najciekawszych miast leżących w granicach województwa śląskiego oraz dumą tak ciekawego regionu, jakim jest Zagłębie Dąbrowskie. Będzin to wyjątkowy punkt na polskiej mapie, który swą historią i ciekawymi zabytkami może oczarować każdego. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po jego terenie?

Będzin i jego miejsce na mapie Polski


Będzin przyciąga już samym swym położeniem. Bliskość Dąbrowy Górniczej i Katowic, malownicza dolina Czarnej Przemszy oraz piękna okolica – oto główne przyczyny wielkiej popularności tego miasta w świecie krajoznawców. Największym walorem Będzina jest jednak jego położenie na historycznym pograniczu Śląska i Małopolski oraz moc zabytków, które przypominają o ciekawych dziejach tego miasta.

Z kart historii: Będzin i jego dzieje


To jedno z najstarszych miast na terenie województwa śląskiego, które w swych dziejach było świadkiem wielu ważnych wydarzeń. Wiadomo, że miasto powstało tu w połowie XIV wieku, jednak już w okresie wczesnego średniowiecza na zamkowym wzgórzu istniała spora osada o obronnym charakterze. W 1358 roku Będzin otrzymał od Kazimierza Wielkiego prawa miejskie, w tym czasie miasto zyskało też mury obronne. Z woli króla Kazimierza wzmocniono też będziński zamek, który w XIV stuleciu stał się jednym z ważniejszych punktów mających strzec granicy państwa polskiego. Położenie na terenie pogranicza sprawiało, że Będzin z jednej strony mógł się pomyślnie rozwijać jako ośrodek handlowy, z drugiej – narażony był na wiele ataków. Działała tu komora celna, chętnie zaglądali tu polscy królowie, nie brak jednak i takich wydarzeń, które negatywnie wpłynęły na życie miasta i jego rozwój. Trudnym okresem był dla miasta wiek XVII, sporym wyzwaniem okazał się też czas zaborów. Początkowo Będzin należał do Prus, później jednak stał się częścią Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W XIX wieku zaczął się tu dynamicznie rozwijać przemysł, dzięki czemu sytuacja miasta i jego mieszkańców znacznie się poprawiła. Kopalnia węgla, huta cynku – dzięki nim Będzin znów stał się ważnym ośrodkiem miejskim. Pomyślny rozwój miasta trwał aż do czasów II wojny światowej, która przyniosła wiele zniszczeń oraz zagładę miejscowej społeczności żydowskiej. Współczesny Będzin znów jednak zajmuje ważną rolę na gospodarczej mapie Polski, jest też ważnym ośrodkiem turystycznym. Co można zobaczyć na terenie tego miasta?

W krainie cennych zabytków: co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?


O wspaniałej przeszłości Będzina przypomina nam wiele zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Stare miasto może się pochwalić ciekawą zabudową oraz układem urbanistycznym, który wspaniale przypomina o średniowiecznym rodowodzie miasta. To, co najciekawsze, znajduje się w rejonie zamkowego wzgórza. Dumą miasta jest zamek z XIV wieku, który dzięki odbudowie w I połowie XIX wieku oraz pracom przeprowadzonym w latach 50-tych XX wieku przetrwał do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Zagłębia. Na turystów czeka tu ciekawa ekspozycja, dzięki której można poznać dzieje miasta i zamku. Wielką atrakcja jest też kolekcja dawnej broni, która od lat przyciąga do Będzina wielu miłośników historycznych militariów. Średniowiecznym rodowodem może się też pochwalić kościół parafialny, który znajduje się w pobliżu zamku. Swą obecną formę zawdzięcza on przebudowie z XIX i XX wieku, warto jednak pamiętać o tym, iż dzieje tej świątyni są powiązane z historią pobliskiego zamku. Stary cmentarz żydowski, pozostałości dawnych murów miejskich – oto kolejne atrakcje, z którymi można się spotkać w rejonie wzgórza zamkowego. Co jeszcze warto zobaczyć? Miłośników zabytkowych rezydencji może oczarować pałac Mieroszewskich – ciekawa budowla barokowa, która również pełni dziś rolę placówki muzealnej. Osoby zainteresowane kulturą żydowską również nie będą się w Będzinie nudzić. Dla nich niezwykłym przeżyciem może się okazać wędrówka po terenie będzińskiego getta oraz wizyta w tak pięknych domach modlitwy, jakimi są Dom Modlitwy Cukermana oraz Dom Modlitwy Mizrachi.

Wycieczki po terenie Zagłębia Dąbrowskiego każdemu z nas mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jeśli w trakcie takiej wyprawy zatrzymamy się w Będzinie, z pewnością żałować nie będziemy. Tu cenne zabytki i historyczne pamiątki czekają na nas niemal na każdym kroku, a możliwość podziwiania ich sprawi wiele radości każdemu turyście.