Skarby Jędrzejowa. Muzeum Przypkowskich

Jest jedną z ciekawszych placówek muzealnych, jakimi może się pochwalić województwo świętokrzyskie. Muzeum Przypkowskich, znane też jako Muzeum Zegarów, to jednocześnie najważniejsza atrakcja turystyczna, jaką może się pochwalić Jędrzejów. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego muzeum to jest tak chętnie odwiedzane przez wycieczki z całej Polski?


Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie znane jest przede wszystkim ze względu na prezentowaną tu kolekcję zegarów słonecznych oraz wszelkiego rodzaju przyrządów astronomicznych. Patronem tej placówki jest Feliks Przypkowski – miejscowy lekarz, którego prywatna kolekcja stała się podstawą dla obecnego muzeum. Przypkowski już pod koniec XIX wieku zaczął tworzyć swą kolekcję zegarów słonecznych, a kolekcję z czasem powiększył jego syn, Tadeusz. To dzięki tym bohaterom powstała wyjątkowa kolekcja, która do dziś zachwyca swymi zbiorami. Już w 1909 roku została ona udostępniona publiczności, a w 1962 roku rodzina Przypkowskich zdecydowała się na przekazanie jej państwu. Nie oznacza to jednak, że Przypkowscy stracili wpływ na charakter ekspozycji. Tadeusz oraz jego syn Piotr byli przecież pierwszymi dyrektorami tej placówki.


Ciekawa historia tego muzeum przyciąga turystów, podobnie zresztą jak wspaniała ekspozycja. Warto jednak zwrócić uwagę i na miejsce, w którym prezentowane są muzealne zbiory. Kolekcja Przypkowskich zajmuje dwa domy. Jednym z nich jest dom Przypkowskich z początków XX wieku, drugim – XVIII-wieczna apteka. Dom Przypkowskich można rozpoznać bez problemów, a to za sprawą charakterystycznej kopuły obserwatorium astronomicznego, które urządzono tu w 1913 roku.
Dlaczego wycieczki tak chętnie zaglądają do tego muzeum? Bo tu Jędrzejów może się pochwalić wyjątkowymi skarbami. Na turystów czeka tu ciekawa kolekcja zegarów słonecznych oraz innych zegarów, w gronie których nie brak zabytków z XVI stulecia. Klepsydry, zegary wodne i inne czasomierze tworzą tu wyjątkową ekspozycję, która od lat wzbudza zachwyt turystów. Można tu również zobaczyć ciekawe przyrządy astronomiczne oraz wiele wspaniałych książek, które poświęcone są tej tematyce.

1 thought on “Skarby Jędrzejowa. Muzeum Przypkowskich

  1. Muszę przyznać, że kolekcja eksponatów astronomicznych w muzeum jest imponująca.

Comments are closed.