6 ciekawostek o Indiach

Jest to jeden z najbardziej enigmatycznych, tajemniczych i fascynujących narodów. Indie łączą w sobie mnogość krajobrazów i tradycji przodków. Mają ponad pięć tysięcy lat historii i są pełne osobliwości i zaskakujących faktów. Oto 6 ciekawostek o Indiach, które pomogą Ci je lepiej poznać.

1. Przeludnienie

Jest to drugi najbardziej zaludniony kraj na naszej planecie, z około 1,36 mld mieszkańców, co oznacza, że ma więcej ludzi niż cała zachodnia półkula Ziemi. Choć Indie są domem dla tak wielu ludzi, to pod względem powierzchni są siódmym co do wielkości krajem na świecie. Stolicą jest New Delhi (więcej o New Delhi w tym wpisie), ale najbardziej zatłoczonym miastem jest egzotyczny Bombaj.

2. Tysiące sposobów na komunikację

Jest tam wiele grup etnicznych, więc mówi się wieloma różnymi językami. Choć dominującym językiem jest hindi, w użyciu jest tu ponad 1500 różnych języków. Używany jest również język angielski. Indie zajmują drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych pod względem liczby osób mówiących po angielsku lub rozumiejących ten język, choć zna go tylko 11% populacji. Oprócz hindi i angielskiego, konstytucja oficjalnie uznaje 22 inne języki.

3. Lewa ręka nie jest używana do jedzenia

Hindusi jedzą ręką i używają naan (chleb) do zbierania jedzenia, ale nigdy nie używają lewej ręki do jedzenia. Ma to swoje źródło w odwiecznym zwyczaju używania lewej ręki do mycia się po wyjściu do toalety. Zwyczajem jest również bekanie po skończonym jedzeniu, gdyż jest to znak, że jedzenie było smaczne.

4. Krykiet jest sportem narodowym.

Odziedziczony po kolonizacji brytyjskiej krykiet jest sportem narodowym i ma miliony fanów. Mecze mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a dzieci grają w krykieta na każdej miejskiej esplanadzie, placu zabaw czy ulicy.

5. Obrzęd pogrzebowy

Rzeka Ganges jest świętą rzeką Indii, podobnie jak miasto nad jej brzegami – Varanasi (Waranasi). Brzeg rzeki jest jednym z głównych miejsc, gdzie mieszkańcy tego kraju udają się, aby spalić swoich zmarłych, a jeśli mieszkają daleko, starają się to zrobić w jednym z jej dopływów.

Rytuał ma charakter oczyszczający i jest zawsze przeprowadzany przez mężczyznę, albo męża zmarłego, albo najstarszego syna, jeśli zmarły jest mężczyzną. Jeśli nie ma dzieci, rytuału dokona bliski krewny, ale zawsze mężczyzna. Po skremowaniu, prochy, czyli to co pozostało z ciała, wrzuca się do rzeki.

6. Święte krowy

Krowy są uważane za święte zwierzęta. Żyją swobodnie w całym kraju, nawet w miastach, i często można je spotkać wszędzie. Zabronione jest ich zabijanie. Ich duża liczba stała się jednak problemem, gdyż ich swobodny ruch powoduje korki i wypadki.

Przeczytaj również