Kair dla turystów

Odwiedzający Egipt turyści koniecznie powinni odwiedzić Kair. To wyjątkowe miasto jest uważanie nie tylko za największe miasto afrykańskie, ale i za polityko – kulturalne centrum całego świata arabskiego. Szybko rozwijające się miasto pełne jest zaskakujących kontrastów. Giza ze swymi starożytnymi piramidami, arabskie dzielnice pełne tradycyjnych bazarów oraz wzniesionych jeszcze w okresie średniowiecza meczetów oraz dzielnice nowoczesne, pełne współczesnych budowli – taki właśnie jest współczesny Kair.

Co warto zobaczyć w tym mieście?


Jedną z atrakcji tego miasta jest liczący sobie ponad 3 kilometry długości akwedukt, budowany w XIV – XVI wieku. Dawniej dostarczał on wodę z Nilu do Cytadeli. Pięknie prezentuje się meczet Al. – Azhar, którego budowę ukończono w 971 roku. Pięknie prezentuje się również meczet Muhammada Alego, który wzniesiono w stylu osmańskim, a w którego wnętrzu ujrzeć można grobowiec Muhammada.
Inną atrakcją Kairu jest Bajt Az-Zahabi – wzniesiony w XVI wieku dom kupca z czasów osmańskich. W jego wnętrzu można podziwiać komplet zabytkowych mebli, zaś sama budowla jest jednym z najpiękniejszych na świecie przykładem arabskiej architektury świeckiej. Dom ten posiada prywatną kaplicę oraz łaźnię, zaś wewnętrzny dziedziniec służy jako przepiękny ogród. Warto też odwiedzić tutejszą Cytadelę, wzniesioną w XII wieku, w której dziś mają swą siedzibę ciekawe placówki muzealne. Jest wśród nich Muzeum Powozów oraz Muzeum Wojska.
Dwie najważniejsze placówki muzealne to Muzeum Koptyjskie oraz Muzeum Egipskie. W Muzeum Egipskim można poznać najstarsze dzieje Egiptu oraz przedmioty pochodzące z grobowców faraonów. Dużą atrakcją jest tu sala mumii, w której można spotkać się z takimi władcami, jak Seti I czy Ramzes II. W Muzeum Koptyjskim są zaś prezentowane zbiory przedstawiające dzieje Egiptu od okresu rzymskiego po okres wczesnego średniowiecza. Był to czas, w którym w Egipcie silną pozycję zajmowało chrześcijaństwo. Warto odwiedzić również Muzeum Sztuki Islamu.
Sporą atrakcją dla turystów odwiedzających Kair jest tutejszy bazar oraz Nilomierz – oznakowana kolumna otoczona schodami, którą wzniesiono w IX wieku. Miała ona ważne zadanie – pokazywała mieszkańcom miasta aktualny poziom wód w Nilu.