Niezwykłe muzea. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Znany z wielu wspaniałych atrakcji, może się pochwalić również wyjątkowymi zbiorami muzealnymi. Tarnów to ciekawe placówki muzealne, w gronie których wyróżnia się Muzeum Etnograficzne. Jest ono cenione w całym kraju nie tylko ze względu na swe zbiory, ale i na tę kolekcję, dzięki której możemy poznawać kulturę oraz tradycję Romów. Dlaczego warto odwiedzić to Muzeum w trakcie wycieczki po jednym z najpiękniejszych miast Małopolski?

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie może się pochwalić wspaniałymi zbiorami, które tworzy około 4 tysięcy eksponatów. Zostały one zaprezentowane w wyjątkowo ciekawy sposób, w pięknym budynku, który sam w sobie jest cennym zabytkiem. We wnętrzach podmiejskiego zajazdy z XVIII wieku zbiory związane ze sztuką ludową, obrzędami oraz kulturą regionu prezentują się jeszcze ciekawiej. Jakie zbiory są tu najcenniejsze?

Bez wątpienia warto przyjrzeć się kolekcji strojów ludowych, w gronie których znalazło się miejsce na stroje z rejonu Brzeska oraz na kolekcję strojów z Powiśla. Zachwycić mogą też te zbiory, których główną bohaterką jest ceramika, godnie reprezentowana m. in. przez artystyczne wyroby z Rzepiennika Biskupiego. Kowalstwo artystyczne oraz dawne zabawki to kolejna część wystawy, której goście zwiedzający muzeum chętnie poświęcają swój czas. Pięknie prezentuje się tu również ludowa rzeźba oraz malarstwo. Tu za wyjątkowo cenny uchodzi zbiór obrazów Bronisławy Trzaskuś z Jaźwin – cenionej artystki ludowej, z twórczością której podczas wycieczki po Tarnowie koniecznie trzeba się zapoznać.

Dumą muzeum jest jednak kolekcja Romska. Stała wystawa poświęcona historii i kulturze Romów od lat cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego – Tarnów może się przecież pochwalić największą, najciekawszą i najstarszą kolekcją o takiej właśnie tematyce. Kolekcja Romska swą historią sięga 1979 roku. Była to pierwsza wystawa Romska w kraju, nic więc dziwnego, że wzbudziła ona spore zainteresowanie. Oprócz zbiorów prezentowanych we wnętrzu muzeum, skupiających się głównie na historii Romów na tle historii Polski i Europy, można podziwiać wystawę plenerową. Tworzą ją kolorowe tabory, które w sezonie turystycznym wystawiane są na terenie należącym muzeum.

Tarnów i jego muzealne zbiory mogą oczarować każdego. Ci, którzy w czasie wycieczki po mieści odwiedzą tutejsze Muzeum Etnograficzne, z całą pewnością nie będą tego żałować. Tutejsza kolekcja poświęcona Romom już dawno zdobyła wielkie uznanie, a turystów zaglądających na tę wyjątkową wystawę nie brakuje.

1 thought on “Niezwykłe muzea. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

1. Jedno z największych tego typu muzeum w Polsce. Unikatowa wiedza na temat Romów w jednym miejscu.

Comments are closed.